DİYABETİK AYAK BAKIMI NASIL OLMALIDIR


    Diyabetin en önemli komplikasyonu olan diyabetik ayağın bakımı ve günlük kontrolü çok    önemlidir.Bakımın ihmal edilmesi ayak üzerinde deformite gelişmesine neden olacağı gibi ülserasyonun da takip ettiği durumlar ampütasyonla bile sonuçlanabilir. Diyabetik ayağın bakımını aşağıdaki başlıklar atında inceleyebiliriz.
Günlük kontrolünüzü yapın.

Ayaklarınızı mutlaka günlük olarak kızarıklık, kesik, sıyrık, ısı artışı, mantar, kalınlaşmış sert deri bölgeleri, çatlak ve olası kabarcıklar açısından kontrol edin. Gerekirse ayak tabanını görebilmek için ayna kullanabilirsiniz.
Siz müdahale etmeyin.

Ayaklarınızda gözlemlediğiniz nasır, su toplaması gibi durumlara karşı dikkatli olun. Bu tür durumlarda kesinlikle siz müdahelede bulunmayın.
Ayakların temizliğine dikkat edin.

Ayaklarınızı günlük olarak yıkayabilirsiniz. Temiz çorap kullanmayı ve özellikle de ayağınızı yıkama sonrası ıslak bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Nemli ayaklar ayak mantarı riskini arttırabilir. Aynı şekilde yıkama esnasında kullandığınız suyun ısısını doğru hissedemeyebilirsiniz. Bunun için mutlaka yardım alın. Yetkili sağlık çalışanı tarafından size his kaybınızın olduğu söylediyse bakım planınıza ağırlık vermniz gerekebilir.
Güneşten korunun.

Yaz aylarında güneş yanıklarına karşı dikkatli olun. Diyabetiniz yanıklarınızın daha hızlı oluşmasına neden olabilir. Bu da beklenmedik sonuçları beraberinde getirebilir.
Soğuğa karşı da dikkatli olun.

Sıcak havalarda olduğu gibi aynı şekilde soğuk havalarda da donmaya karşı dikkatli olun. Kışın çorap kullanımını ihmal etmeyin. Ayaklarınızın ıslak kalmasını önelyin.
Ayakkabı seçiminize dikkat edin.

Birçok ayak sorununa neden olan yanlış (ayağa uygun olmayan) ayakkabı kullanımı diyabetiniz karşısında büyük risk oluşturuyor. Ayağınızı sıkan ve terleten ayakkabılardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

25.11.2015

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.